גירושין (02.06.2013)

עורך דין דיני משפחה

עו”ד גירושין

גירושין:

בישראל, נדונים הגירושין על פי הדין הדתי, וזאת כאשר מדובר בבני זוג יהודים. נוצרים ומוסלמים- ידונו בענייני הגירושין על פי דתם. במאמרי זה, אעסוק בגירושין בין בני זוג יהודיים.

יודגש כי לבית הדין הרבני סמכות ייחודית לדון בנושא הגט ולכן, כאשר בני הזוג מעוניינים לסיים את נישואיהם, ואין זה משנה אם נישאו בטקס דתי או בטקס אזרחי, עליהם לעשות זאת על ידי קיום טקס גירושין ברבנות. ורק באופן זה.

גירושין נעשים ככלל בהסכמת הצדדים ולא ניתן לכפות את הגירושין אם אחד מבני הזוג אינו מעוניין להתגרש. זאת בהיעדר עילה על פי הדין הדתי.

ניתן להגיע להסכמות בעניינים הקשורים לגירושין כמו משמורת והסדרי ראיה, מזונות הילדים וחלוקת הרכוש. או שניתן לנהל הליכים משפטיים בנושאים השנויים במחלוקת. ניהול הליכים משפטיים לעיתים קרובות אינו מצב אידיאלי בשל אי הנעימות הכרוכה בו, אך במקרים רבים לא קיימת ברירה אחרת

עילות הגירושין לפי ההלכה היהודית

 בדין היהודי קיימות עילות גירושים שונות, בהתקיימן, יתאפשר לבן הזוג להתגרש גם ללא הסכמתו של בן זוגו.

עילות הגירושים כוללות בין היתר: מציאת מום או מחלה, נישואים שיש בהם עבירה, כאשר הבעל אינו מפרנס או כאשר האשה אינה ממלאת את חובתה במלאכות הבית, או מילוי חובתם של כל אחד מהם בחיי האישות.

באם האשה תוכרז “מורדת דמאיס עלי” או “מורדת דבעינא ליה ומצערנא ליה” יפסקו זכויותיה באופן שונה.

בית המשפט יכול להמליץ, לחייב, לקובע כי זו מצווה או לכפות במאסר את הגירושין, לחלופין יכול הוא לקבוע שלום בית ולדחות את תביעת גירושין.

כאמור, ניתן להתגרש בהסכמת שני בני הזוג. באם אכן שני בני הזוג החליטו להתגרש בהסכמה, עליהם להתקשר בהסכם גירושין בו יוסדרו כל העניינים הכרוכים בגירושין. על ההסכם להיות מאושר על ידי בית הדין הרבני או בית המשפט בפסק דין. בכל זאת יש גם צורך בסידור גט שרק לאחריו הצדדים יחשבו כמגורשים.

בהעדר הסכמות, יגיש הצד המעוניין בגירושין תביעת לקבל או לתת גט בבית הדין הרבני.

עורך דין גירושין חייב להיות בעל בקיאות משפטית, מדובר בתנאי הכרחי להצלחת התיק ולטיפול מקצועי ויעיל. עם זאת, על עו”ד גירושין לפעול תחת ההבנה כי מדובר במקריה מורכב יותר, אשר אינו בעל השלכות משפטיות בלבד, וטומן בחובו השלכות רגשיות על הלקוח. על כן על עורך דין דיני משפחה חייב לפעול בהבנה וברגישות המתבקשת.

על עורך הדין לענייני משפחה להתאים את סוג ההליך ללקוח אשר ניצב מולו. לעיתים הדרך המתאימה ביותר היא לפנות לערכאות שיפוטיות, בעוד שבמקרים אחרים הדך המתאימה ביותר תהיה לנהלו מחוץ לכותלי בית המשפט. ניתן לעיתים להימנע מהתדיינות ולהגיע להסכם גירושין בהסכמת הצדדים בין בגישור ובין באופן עצמאי. את ההסכם, כאמור, יש להגיש לאישורה של אחת הערכאות ולהסדיר את עניין קבלת הגט על מנת לסיים באופן סופי את הליך הגירושין. באם סבור עו”ד למשפחה כי יש לפנות להתדיינות בערכאות השיפוטיות, עליו להכריע ולבחור בין ניהול ההליך בבית הדין הרבני לבין ניהולו בבית המשפט לענייני משפחה. יצויין כי החלטה זו הינה חשובה ביותר עבור הלקוח, בשל תוצאותיה המשפטיות אשר עשויות להיות שונות בתכלית.

החלטת להתגרש? לפני ביצוע כל פעולה חשוב להתייעץ עם עו”ד גירושין, לפגישת הייעוץ חשיבות רבה. כמו גם למימד הזמן.

לכן, יש לפנות בהקדם לעו”ד המתמחה בתחום דיני המשפחה. 

משרדנו מעניק שירותים משפטיים בתחום דיני המשפחה והמעמד האישי, בתביעות והסכמי גירושין ומטפל בתיקים בבתי המשפט ובבתי הדין בירושלים, תל אביב וחיפה.

ניתן לפנות למשרדנו באמצעות מילוי הטופס או להתקשר למס’: 0547831632

יובהר כי הכתוב לעיל אינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהם, ואינו מהווה חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. המידע הינו חלקי בלבד. המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת באחריותו ועל דעתו בלבד.

-

-יצירת קשר

  או חייגו:054-7831632

  -

  -עלון חדשות

  הרשמו לדיוור תקופתי
  של משרדינו והישארו
  מעודכנים במאמרים
  פרסומים אחרונים

   

  -